„Przestrzeń” poto&aby

Poto&aby prezentuje nowy teledysk do utworu „Przestrzeń”z płyty „Zboże już dojrzałe”, piękny teledysk, choć właściwie przeczy wszystkiemu, co się z teledyskiem kojarzy.

Jest w zasadzie zapisem lotu ptaka nad Bugiem, niespiesznym, szybującym, zdającym się mieć zamiar zobrazować w detalach rozlewisko tej przepięknej rzeki. Wspaniale się ogląda, obraz świetnie zgrywa się z muzyką, widzimy tę tytułową przestrzeń, która jest majestatyczna, nie do ogarnięcia wzrokiem ani myślami, która zdaje się trwać nieskończenie długo, jak nurt tej rzeki i istnieć od zawsze, jak jej koryto. Ale jest ona (i rzeka, i przestrzeń) częścią także bardzo krótkich historii.

Ahmad al-Hasan, 19-letni Syryjczyk z miasta Homs, od 12. roku życia mieszkał w obozie dla uchodźców. Zginął w październiku 2021 roku podczas przeprawy przez Bug na granicy polsko-białoruskiej. Białoruski pogranicznik zmusił go do wejścia do wody. Ahmad nie potrafił pływać. Został pochowany w Polsce na cmentarzu tatarskim w Bohonikach. Jemu poto&aby dedykuje ten teledysk. Dedykacja sprawia, że zupełnie inaczej ogląda się to wideo, przestaje się widzieć w nim majestatyczny hymn na cześć piękna przyrody, a epitafium wyryte przez przestrzeń nie do pokonania.

Ja nie byłam nigdy nad Bugiem, ale dwa lata temu widziałam Dunaj w Dewińskiej Nowej Wsi [Devínska Nová Ves] w najwęższym jego odcinku, który przez pół wieku istnienia żelaznej kurtyny był teoretycznie najsłabszym jej fragmentem. Pokonanie go w imię marzeń o wolności kosztowało życie czterystu śmiałków, którzy utonęli, albo których zabito strzałem w plecy. Nie ma wielkich różnic, wciąż są te „właściwe” brzegi, na których trzeba pozostać i te, na których rozpoczynają się marzenia, i przestrzeń pomiędzy nimi. Są też śmiałkowie, którzy niezmiennie z tą przestrzenią się mierzą, wszystko jedno czy jest majestatyczna jak Bug, czy kusząco nieduża jak Dunaj w Dewińskiej Nowej Wsi. Chciałabym, żebyśmy o nich pamiętali, zwłaszcza dzisiaj w Międzynarodowym Dniu Migrantów.

Dunaj w Dewińskiej Nowej Wsi na Słowacji. Tam gdzie ten słupek, na drugim brzegu zaczynała się wolna Europa. [fot. A. Furtak]

Zobacz również:
Teledysk „Zboże już dojrzałe” poto&aby
Płyta „Zboże już dojrzałe” poto&aby
„Na bagna” poto&aby
„The sun illuminated his face” poto&aby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *