Trupa Trupa – koncert we Wrocławiu

9 listopada 2019 | D.K. Luksus | Wrocław

To być może przez tę malutką scenę i tę piwniczno-tunelową scenerię zwężającą widok, koncert Trupa Trupa nasunął mi skojarzenia z niderlandzkim malarstwem miniaturowym. Znając olbrzymie płótna i monumentalne przedstawienia mistrzów malarstwa wszelkich epok, maleńkie, flandryjskie obrazki nierzadko w odbiorcach wzbudzają pobłażliwe uczucia, ale gdy raz się na nie spojrzy, nie można przestać patrzeć. I widzi się w nich wszystko, a często dużo więcej niż w kilkumetrowych obrazach.

Właśnie taką samą właściwość dostrzegam w muzyce Trupa Trupa, która w koncertowych warunkach wrocławskiego D.K. Luksus uwydatniła się jeszcze bardziej. Trzyosobowy zespół upchany na scenie niczym w maleńkim obrazku obramowanym łukowym, piwnicznym sklepieniem, sprawiał wrażenie idealnie dopracowanej kompozycji. Niczego w niej nie brakowało i nic nie było zbędne. Swoją muzyką wypełniali kadr fascynującymi i idealnie dopracowanymi (jak w niderlandzkim malarstwie) detalami, które przecież same w sobie nie są czymś nadzwyczajnym, ale sposób ich przedstawienia może pochłonąć słuchaczy bez reszty.

Można by powiedzieć, że muzyka Trupa Trupa brzmi jak codzienność, a przynajmniej ma wiele z jej właściwości. Niby jest banalna, przewidywalna, monotonna, a jednak to w codzienności zwiera się główna treść naszego życia. Jest szara, surowa, powtarzalna, dokładnie taka, jak muzyka Trupa Trupa. Zresztą sam zespół parokrotnie podkreślił to podczas koncertu – że gra proste piosenki pisane przez i dla prostych ludzi. Prostota jest siłą i prostota jest magią – cóż czasem trzeba posłużyć się banałem. Trupa Trupa ma jednak w swoim repertuarze parę niebanalnych zaklęć, takich jak: „Turn”, „Another Day”, jak linia basu w „Dream About”, czy nowa piosenka, która się bardzo autorom podoba (chyba o tęczy, z tego co pamiętam). Utwory, które na nowej płycie „Of The Sun” brzmią po prostu fajnie, na koncercie nabierają niezwykłej mocy.

Trupa Trupa bez wątpienia jest tworem scenicznym. Udowadnia, że nie potrzeba dużo, żeby zaczarować publiczność, że środki wyrazu mogą być banalne, ale ich użycie musi być bezkompromisowe, perfekcyjne i mocne. Sprawdźcie sami jak to działa, wszak przed Trupa Trupa jeszcze wiele koncertów na trasie, z pewnością gdzieś w okolicy ich spotkacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *