„The window of his room” poto&aby

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tranzycja przez okno przebiega w dwie strony, w zależności od kierunku widzi się inaczej, widzi się coś innego. Albo patrzy się na ulice, albo zagląda się ludziom do domów. Wychodzi z tego albo rzecz o świecie, albo o intymności. Mam wrażenie jakby w „The window of his room” był przeciąg, który przerzuca słuchacza raz na jedną, raz na drugą stronę parapetu.

Wiele elementów przemawia za tym, że jest to osobista płyta – raczej mówiona niż śpiewana, co brzmi jak czynienie wyznań; – z utworami kończącymi się w momentach, w których oczekiwałoby się ich rozwoju, co brzmi jak intencjonalne przemilczenie zbyt osobistych treści; – bazująca na długich dźwiękach, które skłaniają do uważnego zasłuchania. Ktoś tu coś ważnego opowiada – taki zdaje się nieść komunikat, dający się odczytać już przy pierwszym kontakcie.

Jednak zbyt dużo jest w tej muzyce przestrzeni, by mówić o intymności. Już we wstępie śpiewają ptaki. Świetne partie basowo-dęte (jak w „Where the music comes from” czy „Racing heart and dry lips”) nie brzmią jak muzyka zamkniętych pomieszczeń. Coś, co powstaje w zaciszu czterech ścian wychodzi na ulice. Więc myślę, że o odwadze jest to muzyka. Czasem tak się zdobywa świat, przerywanymi frazami, nieustającymi próbami, szczerym wyznaniem, niekoniecznie szturmem.

„The window of his room” jest jakby układanką, nietrudną, jeśli się ją zrozumie. To nie jest taka po prostu płyta z muzyką, do posłuchania – ona angażuje słuchacza. Jednym może się to podobać, innym nie. Mnie bez reszty zaangażowała. Muzyka poto&aby to dość unikatowa mieszanka „fanfaronady” i liryzmu, podniosłe „capstrzyki” i delikatne dźwięki fortepianu, niepokojące smyczki i wypowiedziana tak prosto historia („This story was never told before”), to wszystko razem nie tworzy kontrastu, nie rywalizuje ze sobą, nie eksponuje awangardowej dziwności – tworzy przestrzeń. Która porywa przez to otwarte okno. To jest bardzo orzeźwiające doznanie – posłuchanie płyty „The window of his room” poto&aby. 


Zobacz również:
„The sun illuminated his face” poto&aby
Teledysk „Zboże już dojrzałe” poto&aby
Płyta „Zboże już dojrzałe” poto&aby
„Przestrzeń” poto&aby
„Na bagna” poto&aby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *